четвер, 15 вересня 2022 р.

Зарубіжна література 11 клас Й.В.Гете 16.09.2022р.



 Зарубіжна література

ЗОЛОТІ СТОРІНКИ ДАЛЕКИХ ЕПОХ

Тема уроку: Німецьке Просвітництво та його вплив на розвиток Європи. Й.В.Гете, віхи життя та значення діяльності для світової культури. Історія створення трагедії "Фауст". Особливості композиції. Проблематика. Жанрова своєрідність твору.

1. Німецьке Просвітництво

Як ви пам’ятаєте, Просвітництво — це широкий інтелектуальний і духовний рух XVIII століття в Західній Європі, спрямований на боротьбу з феодалізмом. 

У Німеччині Просвітництво почало розвиватись пізніше, ніж в інших країнах. Це пов’язано зі складним становищем після Тридцятилітньої війни (1618–1648). Німеччина залишалась феодальною країною, економічно відсталою й політично роздрібненою, на її території розміщувалися сотні великих і малих держав, багато вільних міст, фактично під загрозою опинилося саме існування єдиної німецької нації. У ті часи навіть наб ув популярності такий вислів: «У Німеччині стільки держав, скільки днів у році». Тому німецькі письменники вважали свої завданням стимулювати національне об’єднання, розвивати німецьку літературну мову (політична роздробленість країни сприяла розвитку регіональних діалектів, інтелігенція часто послуговувалася французькою мовою). Ось як про це писав великий просвітник Йоганн Вольфганг Ґете: «Німеччина так довго була заповнена іноземцями, …що їй ніяк не вдавалося виробити власну мову. Разом із новими поняттями в мову потрапляла безліч іноземних слів… Німець, який здичавів за часів горя і смути, що тривали майже два століття, ішов у науку до французів… і римлян». 

Особливістю німецького Просвітництва було й те, що осередки культури виникали завдяки покровительству багатих меценатів — князів, герцогів, тобто при їхніх дворах, або в університетських і вільних містах. Наприклад, таким було славнозвісне місто Веймар, де тривалий час жив Ґете. У першій половині XVIII століття процес суспільного поступу в Німеччині йшов повільно, лише із середини століття виникли умови для інтенсивного розвитку просвітницької літератури. Так, у 60–80-х роках XVIII століття розгорнувся могутній літературний рух «Буря й натиск» (нім. Sturm und Drang), спрямований проти феодально-кріпосницьких порядків, соціальної нерівності, пригнічення особистості релігійними законами. Його представники (штюрмери), обстоюючи самостійний шлях розвитку німецької культури, створили нові жанри, зокрема штюрмерську драму, особливістю якої є протест проти приниження особистості, беззаконня феодального суспільства

Серед найвідоміших письменників німецького Просвітництва — Йоганн Крістофер Готшед, Готхольд Ефраїм Лессінг, Крістоф Мартін Віланд, Йоганн Готфрід Гердер. Яскравим представником німецького Просвітництва є і вже знайомий вам з 9 класу Фрідріх Шиллер, автор славнозвісної «Оди до радості», що стала гімном Євросоюзу. 
Вершиною не лише німецького, а й європейського Просвітництва вважають творчість Йоганна Вольфганга Ґете, а його трагедію «Фауст» називають квінтесенцією1 духовних
шукань епохи. Німецькі просвітники збагатили такі напрями в літературі, як-от: просвітницький класицизм, сентименталізм, просвітницький реалізм, а також стиль рококо. 
Отже, незважаючи на пізній і складний поступ Просвітництва в Німеччині, його найкращі представники справили значний вплив на розвиток національної літератури, сприяли національній єдності німецького народу. Їхні прогресивні ідеї збагатили не лише всю європейську літературу, а й культуру загалом. Як відзначає Б. Шалагінов, «завдяки меценатству князів і підтримці з боку міських громад (зокрема й релігійних) німецьке мистецтво у XVIII столітті не тільки відродилося після катастрофи Тридцятилітньої війни, а й невдовзі посіло провідне місце в Європі, відзначаючись художньою оригінальністю й естетичним новаторством»


1. Записати  у чому особливості німецького Просвітництва? Яскраві представники.




2. Біографія Гете




3.Історія створення трагедії. Особливості композиції. Проблематика.




4. Аудіокнига (скорочено)



Спектакль


Домашнє завдання

1. Підручник стор. 10-12, відео. Записати  у чому особливості німецького Просвітництва? Яскраві представники.

2. Підручник стор. 12-15 , відео. Скласти асоціативне гроно на тему "Й.В.Гете"

3. Підручник стор.16-18, відео. Історія створення трагедії. Особливості композиції. Проблематика. Законспектувати. 

4. Читати, слухати трагедію Й.Гете "Фауст"

Немає коментарів:

Дописати коментар

Головна сторінка